resurs windy w galerii

Czym jest resurs windy ?

Resurs windy to nic innego jak pozostały okres zdolności użytkowej urządzenia. W tym okresie urządzenie gwarantuje bezpieczną eksploatację i sprawność użytkowania. Sprawność należy jednak rozumieć bardzo ogólnie, to że urządzenie nie wyczerpało resursu nie znaczy że będzie w 100% niezawodne. Pomimo nie wykorzystania zasobów eksploatacyjnych poszczególne komponenty naszego dźwigu mogą zużywać się znacznie szybciej niż przewidział to producent urządzenia.

Awarie a resurs windy

Naszą windę (dźwig osobowy) zaprojektowano przy założeniu pewnych wstępnych warunków, gdy przekazano ją do eksploatacji warunki w jakich pracuje mogły się niejednokrotnie zmieniać. Dobrym przykładem jest tu mały budynek biurowy który został przewidziany jako przestrzeń do pracy dla małych firm. Założenia przy zakupie windy były takie ze będzie obsługiwać ruch głównie w szczycie porannym i na koniec dnia pracy. Przy takich założeniach wystarczy aby jedno z pięter zaczęła wynajmować na przykład firma zajmująca się dostarczaniem przesyłek w mieście, nagłe zwiększenie ruchu spowodowane przez pracowników tej firmy którzy cały czas dowożą i odbierają przesyłki spowoduje że warunki pracy naszej windy się zmienią a jej obciążenie wzrośnie. A jest to tylko jeden z aspektów bardzo istotny przy określaniu możliwości eksploatacyjnych i całkowicie zmienia on wstępne założenia. Przekłada się to na wyższe koszty serwisu i częstsze awarie.

To tylko jeden z wielu przykładów które można rozważyć ale co w sytuacji gdy warunki eksploatacji są niezmienne ? Powiedzmy że resurs windy określono na 25 lat jako całość ? Czy takie urządzenie w ogóle może się popsuć ? Okazuje się że tak. Pomimo założeń producentów i obliczeń dotyczących cyklu życia urządzenia techniczne zawsze będą zawodne. Problem nie leży tu w samym urządzeniu czy jego projekcie, największe znaczenie ma tu jakość i precyzja wykonania. Metody obliczania cyklu życia produktu też nie są doskonałe i nic nie da się przewidzieć na pewno. Montaż windy to jedno, tego jako klient możemy dopilnować. Na rynku znajdziesz usługi wielu firm i stowarzyszeń które w Twoim imieniu dopilnują by urządzenie zmontowano perfekcyjnie. Niestety w kwestii komponentów z których składa się nasz dźwig sprawa wcale nie jest taka prosta. Żadne urządzenie techniczne czy też żaden przedmiot nigdy nie będą wykonane perfekcyjnie tak by nie dochodziło do żadnych awarii. Poza wymienionymi istnieje jeszcze szereg bardzo wielu czynników które nie sposób omówić w jednym artykule.

Jeśli wszystko może się zepsuć to po co ten resurs ?

Na pierwszy rzut oka to wszystko nie ma sensu, zmiany w dyrektywie wprowadziły obowiązek a obowiązek trzeba spełnić i koło się zamyka. Prawda jest jednak zupełnie inna i nie tak prosta do przekazania dla tego przygotowaliśmy na ten temat oddzielny artykuł dostępny tutaj.

A może chcesz wiedzieć jak samemu obliczyć resurs ? Wszystko wyjaśniliśmy w tym artykule.